Může ChatBot pomáhat?

Pojem chatbot jistě slyšel už nejeden majitel e-shopu, ale jen zřídka ví, co skutečně znamená a jak mu může v podnikání pomoci. Jako první přišel s chatboty v České republice Mall.cz a postupně se rozšiřují nejen do dalších eshopů. Co tito povídací roboti umí?

Jak komunikuje chatbot?
Chatbot je program, se kterým komunikují uživatelé chatovacích platforem, jako je Messenger nebo Skype. Tvůrce chatbotu si připraví otázky a odpovědi pro uživatele či zákazníky, kteří vás kontaktují. Zjednodušeně lze říci, že chatbot odpovídá na nejčastější otázky, které vám zákazníci pokládají, například kde najdou pobočku, jaká je otevírací doba nebo jaký typ vysavače vybrat.

Pro tuto činnost se dají využít dva typy komunikačních robotů. Prvním z nich je chatbot s podporou umělé inteligence, který dokáže při komunikaci s člověkem reagovat na kontext dané situace. Jedná se však o velmi náročné řešení, které využívají především velké IT firmy, např. Microsoft, Google nebo Amazon. Druhý typ botů je ten, kdy mají naprogramované různé scénáře a používají je pro určitý typ chování. Funguje to pak jednoduše: uživatel zadá v poli vyhledávače Facebooku jméno vaší firmy a vyskočí na něj chatovací okénko. Chatbot umožní zákazníkovi vybrat si z různých okruhů otázek. Chatboty lze aplikovat nejen do eshopů, ale i k jiným webům, kde je potřeba zákazníkům odpovídat na dotazy. Navíc je možné, aby do komunikace kdykoliv vstoupil operátor, který s vámi probere složitější dotaz nebo vám zodpoví otázku podrobněji. S pomocí chatbotu můžete segmentovat své zákazníky, využívat nasbíraná data, například pro zasílání konkrétních slev k narozeninám či za věrnost.

Výhodou chatbotů je především zautomatizování zákaznické podpory, kdy boti pomohou například s vyřízením reklamace nebo uzavření smlouvy. Zákazník získává pohodlný přístup k informacím z mobilu i PC. Postupem času mohou chatboti zcela nahradit live operátory. Jsou nenároční a velmi univerzální pomocníci, kteří nikdy nespí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *